Ametyst – naturalne kamienie do koralików i innych elementów biżuterii

ametyst koraliki

Ametyst to fioletowa odmiana kwarcu bardzo często używana w biżuterii. Nazwa pochodzi od starożytnego greckiego słowa „ἀ” (a-) oznaczającego „nie” oraz „μέθυστος” (methustos) oznaczającego „pijany”, co odnosi się do przekonania, że kamień chroni swojego właściciela przed upojeniem alkoholowym. Starożytni Grecy nosili ametyst i robili naczynia do picia ozdobione tym kamieniem, w przekonaniu, że chroni przed upojeniem. Jest to jedna z kilku form kwarcu. Ametyst jest kamieniem półszlachetnym i jest tradycyjnym kamieniem urodzinowym dla lutego.

Zastosowanie ametystu

Ametyst jest popularnym kamieniem szlachetnym, który jest często używany do tworzenia biżuterii. Jego piękny fioletowy kolor jest szczególnie ceniony przez projektantów i jubilerów. Ametyst jest często wykorzystywany do tworzenia koralików, pierścionków, kolczyków, naszyjników, bransoletek i innych ozdób. Jest również często używany jako ozdoba na koronach i diademach. W wielu kulturach uważa się, że ametyst ma właściwości ochronne i uzdrawiające, dlatego jest często noszony jako talizman.

Jakie właściwości ma ametyst?

Ametyst jest rodzajem kwarcu o pięknym fioletowym kolorze, który wynika z obecności manganu i żelaza w jego chemicznym składzie. Ma szereg właściwości, które są przypisywane przez różne kultury. W starożytnym Rzymie i Egipcie uważano, że ametyst ma właściwości ochronne i uzdrawiające. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się ametyst do leczenia chorób układu krwionośnego i nerwowego. W Europie średniowiecznej uważano, że ametyst pomagał w leczeniu trzeźwości i uodparniał na pokusy. Obecnie, ametyst jest często używany w medytacji i terapii, ponieważ uważa się, że ma właściwości uspokajające i relaksujące. Uważa się też, że ametyst ma właściwości przeciwdepresyjne.

Navigation